sobota, 30 lipca 2011

Kurs - rozsuwana kartka

Jak obiecałam, zamieszczam wreszcie kursik na rozsuwaną kartkę taką, jak w poście poniżej lub TUTAJ. Poza tym to bardzo fajne rozwiązanie do albumów, tak jak TUTAJ. Całość polega na tym, że pociągając górny "dynks" rozsuwa się ukryta góra, jak i dół kartki.
1. Materiały: będziemy potrzebować folii (takiej, jak w torebkach plastikowych - upewnijcie się, że jest w miarę mocna i się łatwo nie rozerwie), dziurkacza kółko 2,5 cm, taśmy dwustronnie klejącej, nożyczek i kleju.
Poza tym papier - wycinamy pasek z grubszego papieru, który będzie bazą naszej kartki. Powinien być wysoki na 13,5 cm i długi na ok. 29,6 cm (czyli tyle mniej więcej, ile ma kartka A4). Zginamy ją na cztery części tak, jak tutaj:
Część pierwsza, po zagięciu całości, będzie w środku i warto, żeby była troszkę węższa, a część czwarta to margines do sklejenia, więc jego rozmiar nie jest szczególnie ważny.
Do tego, potrzebujemy dwóch kartek, które będą się wysuwać. Muszą być już ozdobione: mieć jakieś życzenia w środku, obrazek lub tekst. Powinny być wysokie na 13,5 cm (czyli tak, jak baza) i też trochę węższe od bazy, czyli np. 9,3 cm. To jest ważne, aby całość się łatwo suwała i nic się nie zahaczało. Odkładamy je na bok, wrócimy do nich później.
2. Następnie w części drugiej wycinamy półkole dziurkaczem.
3. Teraz robimy nasz mechanizm. :) Bierzemy pasek folii, węższy niż baza (tutaj np. na 7 cm), owijamy go wokół części pierwszej i końce sklejamy taśmą dwustronnie klejącą. Folia powinna być w miarę naciągnięta, ale nie za bardzo, bo będzie ciężko "chodzić". Poza tym, przyklejcie ją na tyle równo, żeby końce się zgadzały. Jeśli będzie krzywo, mechanizm nie będzie dobrze działał.
4. Teraz będziemy przyklejać kartki, które będą nam się wysuwały. Bierzemy taśmę dwustronnie klejącą i przyklejamy ją na dole naszego mechanizmu, w tym samym miejscu, co poprzednia jej warstwa.
Bierzemy kartkę, którą chcemy, aby wyciągała się u góry i przyklejamy jej dolny brzeg, obrazkiem/tekstem do nas. Po zakończeniu, całość będzie wyglądać tak (to ta kartka z napisem GÓRA - powiedzmy, że to jest nasz obrazek lub życzenia :D):
5. Zaginamy stronę pierwszą i przystępujemy do przyklejenia kartki, która będzie się wysuwać na dole. Tym razem naszą kartkę będziemy przyklejać u góry naszego mechanizmu. Przyklejamy tam taśmę dwustronnie klejącą.
Kartkę, która ma się wysuwać na dole przyklejamy górnym brzegiem, twarzą w dół (normalnie, nie do góry nogami).
6. Nasz mechanizm jest już gotowy, więc możemy wszystko złożyć i skleić margines do bazy. Uważajcie, żeby nie przykleić go do folii.
7. Wycinamy teraz "dynksa", dzięki któremu łatwiej będzie wysuwać nasze kartki. Powinien wyglądać tak:
Ja wkładam kawałek kartki, odrysowuję to półkole, co jest wycięte w bazie, i wtedy wycinam resztę.
Przyklejamy to do naszej górnej wysuwanej kartki tak, żeby pasowało do "dziury" w bazie. ;)
8. Kiedy klej wyschnie, możecie już wypróbować kartkę.
Teraz możemy ozdobić naszą kartkę wedle uznania.
Jeszcze jedno. Pamiętajcie tylko, że wysuwane kartki powinny być płaskie, więc wszystkie wypukłe rzeczy nie zdadzą egzaminu.
Wymiary możecie dowolnie modyfikować, pamiętajcie tylko, żeby część pierwsza bazy była zawsze trochę węższa, tak samo, jak kartki, które się wysuwają.
Jeśli coś będzie niejasne, to piszcie - poprawię. Może to trochę zagmatwane, ale uwierzcie mi - jak już się raz zrobi tą kartkę, to wiadomo, co i jak.
Życzę powodzenia i chętnie zobaczę Wasze prace. :)

4 komentarze:

 1. Aniu, widziałam Twoje cudowne karteczki z sekretem i miałam ochotę taką zrobić, ale nie miałam pojęcia jak się do tego zabrać.
  Dziękuję za kursik.
  Z pewnością dla mnie bardzo przydatny
  :***

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny kurs! Muszę sama spróbować! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aniu super kursik , z pewnością skorzystam :)
  Za całokształt zapraszam do siebie po wyróżnienie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kochana, bardzo dziękuję za kursik :) Rewelacja...oczywiście skorzystałam, a efekty można zobaczyć tutaj: http://cudaodreki.blogspot.com/2012/10/niech-nam-zyje.html

  OdpowiedzUsuń